Littelfuse 0298125.ZXEH Riveted MEGA® Fuse 32VDC, 125A
Waytek #:47043
Mfr. #:0298125.ZXEH
Min. Order Qty: 1 |
Availability: 0 in Stock |
Standard Lead Time When No Stock: 109 days |
Documents
- Littelfuse 0298125.ZXEH Riveted MEGA® Fuse
- Category: Bolt-Down Fuses
- Manufacturer: Littelfuse
- Slo-Blo® feature eliminates nuisance blowing during temporary, short duration overloads
- Ideal for battery and alternator applications
- High current circuit protection
- Operating temperature: -40°F (-25° C) to 257°F (125°C)
- Use with 45616 or 46038
Manufacturer : Littelfuse
Fuse Color: Light Green
Fuse Current Rating: 125A
Fuse Nominal Voltage: 32VDC