Littelfuse 0298175.ZXEH Riveted MEGA® Fuse 175A, 32VDC
Waytek #:47047
Mfr. #:0298175.ZXEH
Min. Order Qty: 1 |
Availability: 0 in Stock |
Standard Lead Time When No Stock: 32 days |
Documents
The MEGA® Fuse is designed for high-current circuit protection up to 500A with diffusion pill technology. The MEGA Fuse also provides time delay characteristics. Designed and patented by Littelfuse, the MEGA Fuse is ideal for battery and alternator protection application and other heavy-gauge cables requiring ultra-high current protection.
- Category: Bolt-Down Fuses
- Manufacturer: Littelfuse
- Slo-Blo® feature eliminates nuisance blowing during temporary, short-duration overloads
- Ideal for battery and alternator applications
- High-current circuit protection
- Operating temperature: -40°F (-25°C) to 257°F (125°C)
- Use with 45616 or 46038 Fuse Holders
Manufacturer : Littelfuse
Fuse Color: White
Fuse Current Rating: 175A
Fuse Nominal Voltage: 32VDC