Eaton's Bussmann Series 121B50-A2M-KA Shortstop® Circuit Breaker, Type I Reset, 50A, 12VDC
Waytek #:46350
Mfr. #:121B50-A2M-KA
Min. Order Qty: 1 |
Availability: 0 in Stock |
Standard Lead Time When No Stock: 130 days |
Documents
- Eaton's Bussmann Series 121B50-A2M-KA Shortstop Circuit Breaker
- Category: Short Stop Circuit Breakers
- Manufacturer: Eaton
- Series: 12X
- Type: Shortstop®
- Terminals: (2) #10-32 Studs
- Heavy-duty metal housing cover
- Plastic housing also available (Cooper Bussmann 121B50-A2P-KA)
- Automatic reset circuit breakers for many 12V applications are available in your choice of metal or plastic housings
- SAE J1171; SAE J553
Manufacturer : Eaton
Current Rating: 50A
Mounting Style: Right Angle Bracket Mount
Housing Material: Metal Housing
Reset Method: Type I - Automatic Reset
Series: Series 12X
Country of Origin: Mexico
Component Type: Short Stop Circuit Breaker
Voltage: 12VDC