Mechanical Products 875-S1-070-2 Marine Rated Surface Mount High-Amp Circuit Breaker, Type III, 70A 48VDC
Waytek #:49127
Mfr. #:875-S1-070-2
Min. Order Qty: 1 |
Availability: 0 in Stock |
Standard Lead Time When No Stock: 65 days |
Documents
The Series 87 switchable high-amp breaker continues to be a trusted solution from Mechanical Products, engineered for durability and performance in demanding applications. This heavy-duty switchable high-amp circuit breaker features a manual reset with an On-Off switch function. It is available in panel mount or surface mount options. With a wide amp range from 25A to 250A, the series 87 switchable circuit breaker was designed as a drop-in replacement and has a round mounting hole cutout. It meets the needs of marine applications with a main breaker protection interrupt rating at 5,000A interrupt capacity.
- Category: Mechanical Products Marine Surface Circuit Breakers
- Manufacturer: Mechanical Products
- Mounting Hole: #10 or M5 screw
- Ignition protected to SAE J1171 Compliance
- Interrupt capacity to meet SAE J553, ABYC-E11 & UL1077
- Ingress Protection: IP66 Rated
- Operating Temperature: -40°F (-40°C) to 185°F (85°C)
- Series 87 Switchable High-Amp crosses to industry standard circuit breakers
Current Rating: 70A
Mounting Style: Surface Mount
Termination: 5/16"-18 Threaded Studs
Reset Method: Type III - Manual Reset
Series: Series 87
Nominal Voltage: 48VDC