Mechanical Products 171-S2-225-2 Surface Mount Circuit Breaker, Automatic Reset 3/8" Studs, 225A, 14VDC
Waytek #:49031
Mfr. #:171-S2-225-2
Min. Order Qty: 1 |
Availability: 0 in Stock |
Standard Lead Time When No Stock: 65 days |
- Mechanical Products 171-S2-225-2 Surface Mount Automatic Reset 3/8" Studs, 225A, 14VDC
- Category: Mechanical Products Series 17 Circuit Breakers
- Manufacturer: Mechanical Products
- Higher amperage ratings NOT previously available in high-amp circuit breakers
- Rated for applications using 12VDC systems (14VDC max.)
- Alternative replacement for high-amp fuses - no more replacing fuses
- Alternative for circuit breakers used in parallel
- Reduce footprint size and cost
- Reduce nuisance trips and potential unbalanced loads
- Easy access terminations for surface and panel mount
- Improved wire termination via 3/8" stainless steel studs
- Studs are diagonally or side-by-side positioned
- IP67 dust and waterproof rated
- ABYC-E11 compliant
- Made in USA
- Temp rating: -40°F (-40°C) to 185°F (85°C)
Current Rating: 225A
Mounting Style: Surface Mount
Termination: 3/8"-24 Threaded Stud
Reset Method: Type I - Automatic Reset
Series: Series 17
Nominal Voltage: 14VDC