Mechanical Products 175-S3-060-2 Surface Mount Circuit Breaker, Push/Trip Reset, 3/8" Studs, 60A, 48VDC
Waytek #:48911
Mfr. #:175-S3-060-2
Min. Order Qty: 1 |
Availability: 0 in Stock |
Standard Lead Time When No Stock: 65 days |
Documents
- Category: Mechanical Products Series 17 Circuit Breakers
- Manufacturer: Mechanical Products
- Trip-free operation
- New easy access terminations
- Standard surface mount with 3/8 diameter studs, positioned side-by-side for easy access
- Diagonal mounting holes
- Stainless steel sems nuts installed on the breakers
- 48VDC
- SAE J1171 compliant, ignition protected
- Interrupt capacity SAE J1625, ABYC-E11
- IP67 dust and waterproof rated
- Waterproof/Ignition protected
- Temp rating: -40°F (-40°C) to 185°F (85°C)
Current Rating: 60A
Mounting Style: Surface Mount
Termination: 3/8"-24 Threaded Stud
Reset Method: Type III - Switchable Reset
Series: Series 17
Nominal Voltage: 48VDC